شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کاشی و سرامیک تهران آذر ماه 1386

شرکت لعاب مشهد بعنوان تنها تولیدکننده لعاب فلز ، سرامیک و رنگدانه های سرامیکی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کاشی و سرامیک تهران خضور بعمل رسانیده است. جهت بازدید از این غرفه به سالن 13 غرفه 34 مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید

ساخت سرامیک‌های دما بالا با خواص بهبود یافته

محققان دانشگاه تبریز با به کارگیری نانوذرات گرافیت، موفق به ساخت نمونه‌ آزمایشگاهی سرامیک‌های دما بالا شدند که می توان از این سرامیک ها در صنعت هوافضا، صنایع ریخته‌گری و جوشکاری بهره برد. به گزارش خبرگزاری مهر، «دی‌بورید زیرکونیم (ZrB۲)»، در میان کامپوزیت‌های زمینه سرامیکی دما بالا، گزینه‌ مناسب و مورد توجهی است. این مواد در سیستم‌های حفاظت حرارتی برای کاربردهای هوا فضا، هواپیماهای مافوق صوت، اجزای موشک یا سایر کاربردهای صنعتی همانند الکترود قوس پلاسما و اجزای کوره استفاده می‌شود. دکتر مهدی شاهدی اصل یکی از مجریان این طرح عنوان کرد: ساخت «دی‌بورید زیرکونیم» به عنوان عضوی از خانواده سرامیک‌های دما بالا با مشکلات عمده‌ای همراه است که می‌توان به دشواری دستیابی به چگالی کامل «ساختار غیر متخلخل» و چقرمگی شکست بالا « که توانایی جذب انرژی که شکسته شدن و انهدام ماده را به تأخیر می‌اندازد» اشا ره کرد. وی با بیان اینکه در این طرح برای بهبود ویژگی‌های چگالی کامل و چقرمگی شکست بالا در کامپوزیت‌های «دی‌بورید زیرکونیم-کاربید سیلیسیم» از افزودنی نانوگرافیت استفاده شده است، اظهار داشت: طبق نتایج بررسی‌ها، استفاده از این نانوافزودنی موجب افزایش چگالی نسبی تا نزدیکی ۱۰۰ درصد می‌شود و تقریبا همه تخلخل‌های نمونه از بین می‌روند. به گفته وی، بهبود حدود ۳۰۰ درصدی در چقرمگی شکست نمونه‌ تقویت شده با نانو گرافیت نسبت به نمونه‌ سرامیکی فاقد افزودنی از دیگر دستاوردهای این پژوهش بوده است. شاهدی اصل اظهار داشت: یکی از راهکارهای پیشنهادی برای دستیابی به کامپوزیت‌های با ساختار بهینه، بهره‌گیری از فرآیندهایی است که هم‌زمان از دمای بسیار بالا و اعمال فشار بیرونی برای فشرده‌سازی مخلوط پودر استفاده می‌کنند. در این پژوهش برای ساخت نمونه‌ها از فرآیند پرس گرم استفاده شده است. وی عنوان کرد: همچنین با استفاده از افزودنی نانوگرافیت، به دمای کمتری برای چگالش کامپوزیت نیاز است که صرفه‌جویی در مصرف انرژی را به دنبال دارد. بهبود ویژگی‌های مکانیکی نیز به افزایش طول عمر و قابلیت اطمینان قطعه می‌انجامد. شاهدی اصل در خصوص نحوه‌ تأثیرگذاری نانوذرات گرافیت بر بهبود خواص نمونه‌ها گفت: پذیرش پایین تف‌جوشی توسط «دی‌بورید زیرکونیم»، مانع اصلی تولید قطعات فشرده بدون تخلخل است که با افزودن نانو گرافیت، نانوذرات با ناخالصی‌های اکسیدی سطح ذرات پودر واکنش می‌دهد و امکان اتصال هر چه بهتر ذرات پودر به یکدیگر را فراهم می‌سازد. همچنین چقرمگی شکست پایین این سرامیک، با حضور نانو گرافیت به عنوان فاز تقویت کننده، برطرف خواهد شد.

بیشتر بخوانید

یافته‌های جدید محققان ایرانی برای بهبود مقاومت کامپوزیت سرامیکی

محققان پژوهشگاه مواد و انرژی طی یک طرح پژوهشی به بررسی خواص رئولوژی دوغاب‌های حاوی کاربید سیلیسیم- سیلیسیم جهت ساخت کامپوزیت کاربید سیلیسیم و نیترید سیلیسیم پرداختند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، شهره لرستانی، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته مواد سرامیک و مجری طرح با بیان این که دوغاب‌های سیلیسیم- کاربید سیلیسیم (Si/Sic) برای ساخت کامپوزیت نیترید سیلیسیم – کاربید سیلیسیم جهت استفاده در ساخت قطعاتی که مقاومت سایشی و خمشی بالایی دارند، استفاده می‌شود، گفت: تقویت مواد سرامیکی غیراکسیدی با استفاده از فیبرها و فازهای سوزنی­ شکل می­‌تواند به بهبود خواص مکانیکی مانند استحکام و میزان حساسیت سطحی و بالاتر رفتن مقاومت شوک حرارتی منتهی شود. وی با بیان اینکه یک راه جهت رسیدن به این هدف، ساخت کامپوزیت است، افزود: یکی از کامپوزیت­های سرامیکی که دارای استحکام، مقاومت سایشی و مقاومت دما بالای مناسبی است، کامپوزیت نیترید سیلیسیم –کاربید سیلیسیم (Sic/Si3N4) است. این پژوهشگر با اشاره به اینکه یک روش مقرون به­ صرفه که امروزه در جهان برای ساخت سرامیک­های مهندسی و کامپوزیت­های آن­ها مورد استفاده قرار می­‌گیرد، روش ریخته­‌گری دوغابی است، خاطرنشان کرد: ویژگی­‌های یک کامپوزیت ساخته شده به ­روش ریخته­‌گری دوغابی که به­ طور عمده توسط ریزساختار و سطح مشترک فاز تقویت‌­کننده و زمینه کنترل می­‌شود، با خواص جریانی دوغاب­های تهیه شده از آن نسبت مستقیم دارد. وی ادامه داد: در این کار پژوهشی، از پودر کاربید سیلیسیم در دو دانه­‌بندی متفاوت و پودر سیلیسیم استفاده شد. رفتار پخش‌­پذیری دوغاب دارای مخلوط پودرهای سیلیسیم (Si) و کاربید سیلیسیم (Sic) در محیط آبی، توسط مطالعه رسوب­‌گذاری به­ صورت تابعی از pH، اندازه ­گیری بررسی شد. لرستانی افزود: در مرحله بعد، ساخت دوغاب با نسبت­‌های مختلفی از درصد وزنی آب به ماده جامد و درصد وزنی پودر سیلیسیم به کاربید سیلیسیم و درصدهای مختلفی از بالکلی و تایرون به­ عنوان مواد افزودنی جهت پراکندگی بیشتر در محدوده 7=pH و سپس بررسی ویژگی­‌های رئولوژی توسط رئومتر چرخشی و در پایان ریخته­‌گری دوغاب دارای مخلوط پودرهای سیلیسیم و کاربید سیلیسیم در قالب گچی است.

بیشتر بخوانید